Co nabízíme?
Sportovní kynologie
Sportovní kynologie je považována za královský kynologický sport. Pro svoji komplexnost a všestrannost totiž patří mezi nejnáročnější. Zahrnuje tři disciplíny: pachové práce (stopy), poslušnost a obranu. V rámci sportovní kynologie je ale možné se i specializovat, a to buď na výcvik psa obranáře nebo stopaře.
S trochou nadsázky lze říci, že kořeny sportovní kynologie u nás sahají až do dob Rakouska-Uherska, tehdy se ale jednalo o kynologii ryze služební. Sportovní kynologie tak jak ji známe dnes, je úpně jinou záležitostí. Jedná se o čistě o sport, který má s původní služební kynologií společný snad pouze vznik jejího názvu. Její novodobá historie se začala psát po roce 1989 a dodnes je suverénně nejrozšířenější kynologický sport u nás.
Zkoušky a závody se v ČR řídí dvěma zkušebními řády: Mezinárodním zkušebním řádem IPO a Národním zkušebním řádem.
Mezinárodní zkušební řád IPO je jako jediný z nich platný po celém světě a pořádají se podle něj mistrovství světa, které zaštiťuje Mezinárodní kynologická federace FCI (Federation Cynologique Internationale). V České republice se podle něj pořádá Mistrovství ČR IPO a mistrovství řady plemen jako německých ovčáků, belgických ovčáků, dobrmanů, boxerů, rotvajlerů, velkých kníračů nebo francouzských ovčáků. Český kynologický svaz sestavuje výběr reprezentantů, kteří se každoročně účastní příslušných mistrovství světa. V případě všech plemen je to MS IPO FCI, u německých ovčáků to je WUSV a pro belgické ovčáky pak FMBB. Tyto vrcholné sportovní akce jsme v minulosti měli možnost vidět i u nás.
Sportovní kynologii u nás zastřešují dva svazy: Český kynologický svaz www.kynologie.cz a Moravskoslezský kynologický svaz www.msks.cz
Kurzy pro začátečníky
Kurz pro štěňata a začátečníky: neděle od 14:00 – štěňata a začátečníci – 10 lekcí/1000,-Kč
Potřeby pro výcvik:
– PES
– při první návštěvě cvičáku očkovací průkaz
– obojek a vodítko (ne flexi)
– pamlsky
– hračka nebo aport
Další potřeby se upřesňují podle toho, co majitel chce s pejskem cvičit.
Agility
Agility je psí sport, při kterém pes podle pokynů psovoda překonává různorodé překážky v předem určeném pořadí a v co nejrychlejším čase. Agility lze přirovnat ke koňskému parkuru, ale s překážkami přizpůsobenými výškou pro psa. Pes překonává skokové překážky, áčko, kladinu, houpačku, tunely, slalom, proskokový kruh a zeď. Z překážek se staví trať, která má od 15 do 22 překážek a délku 100 – 220 metrů. Pes na sobě nemá vodítko ani obojek. Psi se dělí do několika výkonnostních a velikostních kategorií.
Pokud Vás to zaujalo, neváhejte a přijďte se podívat na náš trénink. Nezáleží jestli je pejsek malý, velký, starý nebo mladý. Vše přizpůsobíme pejskovi.
Obedience
Českým překladem anglického slova “obedience” je poslušnost či ovladatelnost. Cílem obedience je naučit psa spolupracovat s psovodem, zadané cviky pes musí vykonávat radostně a zároveň přesně. Zvláštní důraz je kladen na vzájemný vztah mezi psem a psovodem a na schopnost psa pracovat ve vzdálenosti od psovoda. Měl by být brán ohled na fyzické dispozice psa. V obedience provádí psovod se svým psem postupně deset cviků. Devět z nich prověřuje poslušnost a ovladatelnost psa, jeden spadá do kategorie pachových prací – jedná se o rozlišení předmětu psovoda.
Podobně jako například agility není obedience přístupná jen pro některá plemena, závodit může pracovní plemeno, stejně jako šikovné společenské; národní soutěže jsou přístupné i křížencům. Díky spolupráci se zahraničními lektory propaguje většina instruktorů klubu Obedience CZ trénink pozitivní motivací. Tato metoda má ohromnou výhodu v tom, že psy výcvik baví a dá se použít pro psy různých povah a stáří.
Rally obedience
Rally obedience (RO) pochází z USA, odkud se od roku 1990 šíří nejen do sousední Kanady, ale i do Evropy. RO je skutečně pro všechna plemena každého věku. K tréninku a výstavbě parkuru potřebujete minimum pomůcek. Termín „parkur“ byl převzat z agility jako myšlenka absolvování určené trati s předem známými cviky (avšak vždy v různém pořadí), jejichž znění je předepsáno na unifikovaných kartách rozmístěných na ploše.
RO je vhodným sportem i pro děti a seniory (lidské i psí). Starší psi mají vlastní kategorii s eliminací skoků a úpravou poloh. Psi i lidé s hendikepem (nevidomí, neslyšící i s fyzickým handicapem) mohou využívat veškerých kompenzačních pomůcek tak, aby cviky zvládli.
Psi, kteří trpí poruchami pohybového aparátu (dysplazie, spondylózy a jiné), jsou osvobozeni od vysokých skoků.
RO je vhodný sport i pro vozíčkáře, kteří mají umožněno psa vodit na pravé straně a vzdálenosti mezi kužely a miskami mají zvětšené.
Na své si přijdou i ti, kterým se nedaří v jiných sportech nebo se nechtějí věnovat sportu příliš vážně z časových důvodů. RO je sportem vcelku snadným, alespoň ve třídě RO Z. Proto nácvik nezabere příliš času a úsilí. Je nutné ale přiznat, že RO 3 již může být výzvou i pro týmy, které mají složené vrcholové zkoušky.